• Wycieczka do Warszawy klas I-III

          • Dnia 20 listopada dzieci z klas I-III  wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie naszej stolicy rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście. Najpierw zatrzymaliśmy się przy Kolumnie Zygmunta, która jest najstarszym świeckim pomnikiem w Polsce i jednym z najważniejszych symboli Warszawy. Potem podziwialiśmy stare kamienice, poszukiwaliśmy też tajemniczego Bazyliszka i Syrenki Warszawskiej. Nie zapomnieliśmy też ukłonić się chłopcu z Pomnika Małego Powstańca. Pan przewodnik ciekawie opowiedział nam również o Barbakanie i murach obronnych  Warszawy. Ogromną atrakcją dla dzieci był przejazd najstarszymi schodami ruchomymi w stolicy. Następnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik - wszyscy ochoczo rzucili się w wir testowania urządzeń i każdy chciał się poczuć jak badacz i odkrywca. Dzieci między innymi mogły samodzielnie przeprowadzić doświadczenia, przekonując się, jak ich zmysły pozwalają odbierać świat. Ostatnią atrakcją był posiłek w restauracji  Mc Donald’s.
            Zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy na miejsce zbiórki.

            Opiekunowie:
            Urszula Szymczyk
            Barbara Suchecka 
            Agnieszka Kraśniewska

          • Nieletni wobec prawa – spotkanie z policjantem

          • 8 listopada 2021 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas VI – VIII z policjantem - mł. asp. Jerzym Tabaka. Tematyka zajęć dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także konsekwencji prawnych cyberprzemocy oraz  agresji i przemocy w relacjach rówieśniczych. Bardzo dziękujemy Panu dzielnicowemu za poświęcony czas i ciekawe zajęcia.


            Edyta Orzoł
            Sylwia Kowalczyk

          • Wernisaż prac ,,W świecie sztuki”

          • W dniach od 9.11.2021r. do 26.11.2021r. odbył się w naszej szkole po raz drugi wernisaż prac uczniowskich kl. III - VIII ,,W świecie sztuki”. Poruszana była w nich różnorodna tematyka: przyroda, ludowość, budownictwo, kukiełka teatralna, zwierzęta, maskotka, portret. Były również zwierzęta fantastyczne w postaci dinozaurów. Oprócz tego nie zabrakło plastyki użytkowej w postaci świeczników i torebek na prezenty.

            Organizator: Elżbieta Niedźwiecka-Równa

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

                                     „ Co to jest  niepodległość?
                                      Teraz wiem już na pewno! ”

            Dnia 10 listopada, uczniowie , nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w obchodach 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
            Uroczysty program poetycko –muzyczny przygotowała klasa IV i pięknie opowiedziała   wszystkim , co to jest niepodległość i co to znaczy ,kochać swoją Ojczyznę.
            Dziękujemy uczniom , wychowawcom i rodzicom za zadbanie o galowy strój dzieci, biało- czerwone kotyliony  i wzorowe zachowanie podczas uroczystości.
            M.Orzoł

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Dnia 13 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela. Uczniowie okolicznościowym montażem słowno- muzycznym podziękowali nauczycielom za ich pracę i troskę okazywaną każdego dnia. Zaprezentowane przez klasę siódmą wiersze i piosenki sprawiły, że na twarzach zebranych - nauczycieli i pracowników szkoły- pojawił się uśmiech, a ten świąteczny dzień minął w pogodnej atmosferze.

          • WYCIECZKA DO WARSZAWY

          • Dnia 9 października 2021 r. uczniowie klasy IV, V, VI i VIII udali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od pobytu w Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając przez 3 godziny obiekt w grupach, mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam nieubłaganie. Po krótkiej przerwie na obiad udaliśmy się do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W Panteonie Wielkich Polaków, znajdującym się w podziemiach świątyni, odwiedziliśmy grób Patrona Szkoły- Ks. Jana Twardowskiego. Jego pamięć uczciliśmy wspólną modlitwą i recytacją wierszy. Zadania podjęły się uczennice: Z. Daniłowicz- kl. IV, J. Kubeł - kl. V, J. Ścibek -kl. V i N. Niedźwiecka- kl. VI. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Łazienek Królewskich. Pani przewodnik opowiedziała nam historię Pałacu na Wyspie. Dowiedzieliśmy się, że w średniowieczu w miejscu Łazienek znajdował się zwierzyniec służący jako miejsce polowań książąt mazowieckich. We wrześniu 1764r. Ujazdów wraz ze zwierzyńcem został kupiony od Elżbiety (wdowy po Teodorze Lubomirskim) i jej syna Kacpra, przez Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zrobiliśmy wspólne zdjęcia przy pomniku Fryderyka Chopina. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne wiewiórki. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż niebawem odwiedzimy to wspaniałe miasto.
            Opiekunowie:

            E. Wiśniewska 
            S. Kowalczyk
            E. Sobiech

          • PIELGRZYMKA MŁODZIEŻY DO ROSTKOWA

          • Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią młodzież naszej szkoły udała się do miejsca narodzin Św. Stanisława Kostki - patrona dzieci i młodzieży. Tegoroczna XXXIX Pielgrzymka młodzieży do Rostkowa przebiegała pod hasłem "KOCHAJ MNIE TATO” nawiązującym do przeżywanego Roku św. Józefa. Na placu przy sanktuarium św. Stanisława Kostki nastąpiło uroczyste powitanie przybyłej młodzieży oraz zawiązanie wspólnoty RAP BROTHERS. Następnie wzięliśmy udział w konferencji „Kochaj mnie Tato”. Centralnym punktem spotkania była Msza Św., której przewodniczył J. E. Ksiądz Biskup Piotr Libera. Kazanie wygłosił ks. Adam Ulatowski, duszpasterz młodzieży. Przestrzegł, że świat chce, aby ludzie żyli „po ludzku”, a nie po Bożemu; żeby skupiali się jedynie na rzeczach doczesnych, przyjemnych..Przyznał, że w młodości chciał uciec z domu. Nie zrobił tego, bo bał się, że nie będzie miał co jeść ani gdzie mieszkać.
            Spotkanie młodych zakończył koncert zespołu MALEO REGGAE ROCKERS. Wracaliśmy do domów radośni i bogatsi o nowe przeżycia. 

            Opiekunowie:
            Ewa Wiśniewska
            Sylwia Kowalczyk

          • SPOTKANIE Z TEATREM

          • Z ogromną przyjemnością wznowiliśmy współpracę z Narodowym Teatrem Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia, by po dłuższej przerwie obejrzeć kolejne przedstawienie. Była to sztuka oparta na motywach utworu Charles'a Dickens'a pt. "Opowieść Wigilijna". Jej główny bohater to znana postać starego skąpca, Ebenezer'a Scrooge'a, który pod koniec życia dostaje szansę na odnalezienie w sobie człowieczeństwa. Przebyliśmy wraz z nim trudna drogę, by przekonać się, że w życiu "Realizujemy się najpełniej, jeśli potrafimy żyć dla innych", a istotą człowieczeństwa jest bycie razem z innymi ludźmi i  dzielenie się z nimi tym, co się posiada.
            Nasza edukacyjno-kulturalna wyprawa w świat teatru miała miejsce 29 września, a jej uczestnikami było 39 uczniów klas VI-VIII.

            Opiekunowie:

            Joanna Szymczyk 

            Ewa Wiśniewska

          • WYCIECZKA ROWEROWA KLASY V

          • Dnia 16 września 2021 r. uczniowie klasy V wraz z wychowawcą -p. E. Wiśniewską i nauczycielem techniki – p. E. Niedźwiecką – Równą udali się na wycieczkę rowerową do Obierwi. Głównym celem wyjazdu było utrwalenie nabytych umiejętności i zasad ruchu drogowego rowerzystów i pieszych. Po dotarciu na miejsce uczniowie zatrzymali się przy pamiątkowym obelisku, gdzie mieli okazję wysłuchać historii o dziewięciu młodych mieszkańcach wsi Obierwia i Aleksandrowo, którzy zginęli w wyniku wybuchu w 1945r. Następnie odwiedzili groby swoich bliskich na cmentarzu parafialnym. W drodze powrotnej zatrzymali się w pizzerii „ FANTAZJA”. W doskonałych humorach wrócili do szkoły.
            Opiekunowie :
            1.p. E. Niedźwiecka- Równa
            2. p. E. Wiśniewska

        • WARSZTATY TEATRALNE
          • WARSZTATY TEATRALNE

          •  Dnia 25 września 2021r. członkowie Koła Teatralnego „Maska” wzięli aktywny udział w warsztatach teatralnych, które prowadził zaprzyjaźniony z naszą szkołą pan Jerzy Łazewski - aktor, reżyser, wykładowca akademicki. Podczas czterogodzinnych zajęć młodzież wspólnie z prowadzącym pracowała nad scenariuszem „Gdzie jest Lajlonia?”sztuki na podstawie „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego. Inspirujące spotkanie dostarczyło wiele wspaniałej zabawy i pozwoliło na zdobycie wiedzy  z zakresu interpretacji tekstu, scenografii, dykcji, koncentracji, skupienia i wytrwałości.
             
            Dziękujemy panu Jurkowi za niesamowitą przygodę teatralną.
            Opiekunowie:
            Wiśniewska Ewa
            Kowalczyk Sylwia

            galeria

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się w dniu 1 września 2021r. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku na hali sportowo-widowiskowej.
            Dowozy uczniów w dniu rozpoczęcia roku szkolnego:
            Wyjazd:
            8.00 – Kierzek
            8.20 – Gleba
            8.30 – Czarnotrzew
            8.45 – Aleksandrowo – Obierwia

            Odwozy:
            Wyjazd spod szkoły:
            10.30 – Obierwia – Aleksandrowo
            10.45 – Czarnotrzew – Gleba
            11.00 – Kierzek

            Przypominamy o obowiązujących obostrzeniach.

          • Wycieczka rowerowa do Rezerwatu Karaska i Podgórze.

          • Poniedziałek 24.05.2021 r. powitał nas słońcem. Wycieczka zaplanowana do Rezerwatu Karaska i Rezerwatu Podgórze mogła dojść do skutku. Uczniowie klasy VI chcąc uczcić Europejski Dzień Parków Narodowych postanowili udać się rowerami do najbliższych nam pomników przyrody. Rowerową leśną ścieżką edukacji ekologicznej prowadziła nas pani Katarzyna Biedulska Specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu, ochrony p.poż. i edukacji przyrodniczo-leśnej z Nadleśnictwa w Myszyńcu. Pani Kasia w bardzo ciekawy, pełen pasji sposób opowiadała dzieciom o florze i faunie Puszczy Kurpiowskiej. Dzieci mogły dotknąć poroża jelenia, łosia itp., zobaczyć rodzaje jaj składanych przez ptaki żyjące na naszym terenie. Profesjonalne przygotowanie pracownicy Nadleśnictwa Myszyniec pozostawiło w pamięci uczniów wiele nowych, często zaskakujących informacji.
            Wielką atrakcją i przygodą pełną niespodzianek okazał się spacer na teren Torfowiska Karaska. Rezerwat chroni fragment jednego z największych torfowisk wysokich w Polsce (największego na Mazowszu). Dzieci poczuły na własnej skórze jak niebezpieczne są tereny bagienne, można ugrzęznąć „tracąc” z oczu własne buty. Dowiedziały się, jak ciężka i pełna poświęceń jest praca leśników mająca na celu zachowanie populacji zwierząt zagrożonych wyginięciem, np.: cietrzewia. Obecnie to jedyna znana populacja cietrzewia na Mazowszu.
            Na miejsce postoju wybraliśmy wiatę w sąsiedztwie zabytkowej leśnej kapliczki kubaturowej z 1916 r., o którą od lat dbają okoliczni mieszkańcy. 
            Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną. Dotarliśmy do miejsca ostatniego postoju- miejscowości Kierzek, gdzie czekała na nas zamówiona pizza.  Z poczuciem dobrze wykonanego zadania pałaszowaliśmy kolejne kawałki dania. Po krótkim odpoczynku, w dobrych humorach, kontynuowaliśmy powrót do domu. Tej wyprawie towarzyszyć będą zawsze miłe wspomnienia.
            Uczniowie klasy VI i wychowawca dziękują serdecznie pani Katarzynie Biedulskiej za wspaniałą lekcję przyrody.

          • Długo wyczekiwana wycieczka rowerowa klas I-III!

          • Dnia 15 czerwca 2021 uczniowie z klas I-III wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę rowerową. Najpierw zwiedzili schrony Komendy XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Schrony położone w lesie między Kierzkiem a Glebą odbudowane dla uczczenia niezłomności, odwagi i męstwa Żołnierzy Wyklętych. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w gospodarstwie agroturystycznym u państwa Samslów. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych z uroczymi alpakami i innymi zwierzętami. Dodatkową atrakcją było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. W każdym odwiedzanym miejscu uczniowie mieli możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć. Zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do szkoły. 
            Wychowawcy klas I-III
            Barbara Suchecka
            Agnieszka Kraśniewska
            Urszula Szymczyk

          • Wystawa prac szydełkowych

          • Od 30 maja do 18 czerwca w szkolnej bibliotece odbywała się wystawa prac szydełkowych nauczycielki plastyki i techniki, pani Elżbiety Niedźwieckiej- Równej. Prezentowane rękodzieło powstało w latach 2020- 2021. Są to zarówno tradycyjne wyroby, takie jak dywaniki, serweta, kilim, kołnierzyk, jak i bardziej nowoczesne, typu "łapacz snów". Jak twierdzi autorka, "dzierganie" pełni ważną rolę- nie tylko ozdobną, ale przede wszystkim terapeutyczną dla ludzi w różnym wieku.

            galeria

          • "Chudkowiaki" na wycieczce w Tatrach

          • W dniach 29.05.- 06.06. 2021r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku wraz z opiekunami p. J. Kojtek, p. B. Suchecką i p. E. Wiśniewską wzięli udział w wycieczce do Zakopanego. Swoją podróż rozpoczęli od zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce. Podzieleni na dwie grupy uczestnicy wycieczki zeszli 327 metrów w dół. Pokonali około 380 schodów. W trakcie zwiedzania odwiedzili m.in.: Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Michałowice, Komorę Józefa Piłsudskiego oraz Kaplicę św. Kingi. Zobaczyli również wyrzeźbione z soli postacie sławnych osób, takich jak św. Jan Paweł II, marszałek Józef Piłsudski oraz Mikołaj Kopernik. Po przejściu przez Komorę Wisła uczniowie wsiedli w stary górniczy szyb i wyjechali na powierzchnię. Następnego dnia wycieczkowicze udali się do okazałego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, gdzie wzięli udział we Mszy św. Później udali się na pieszą wędrówkę po Dolinie Kościeliskiej. Na malowniczym szlaku obserwowali skały i potoki, co jakiś czas mijając wypasy owiec. Dotarli do Wąwozu Kraków i Stawu Smreczyńskiego. Mieli też okazję spróbowania robionych na miejscu, prawdziwych podhalańskich oscypków. Trzeci dzień wycieczki - to wspaniała wyprawa górska nad Morskie Oko. Po trzygodzinnej wędrówce wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że warto było przejść tę drogę, aby zobaczyć to największe i najpiękniejsze jezioro położone w Tatrach na wysokości 1395m. Po krótkim odpoczynku grupa uczniów wraz z przewodnikiem udała się w kierunku Czarnego Stawu, zaś druga wraz z opiekunami na spacer wokół Morskie Oka. Droga do Czarnego Stawu początkowo była bardzo łatwa. Im bliżej miejsca docelowego, tym bardziej stawała się stroma. Niektórzy uczniowie ostatkiem sił weszli na górę. Trudności przysporzył zalegający śnieg. Jednak udało się – Czarny Staw pod Rysami „zimą’’ zdobyty. Kolejny dzień to piesza wędrówka nad Czarny Staw Gąsiennicowy przez Boczań. Znad stawu świetnie widać było fragmenty Orlej Perci – Granaty i w głębi Kozi Wierch. Po lewej rozłożysta Żółta Turnia (2087 m), a po prawej potężne ściany Kościelca (2156 m). Następny dzień przyniósł kolejne wyzwanie – piesza wędrówka Doliną Chochołowską i zdobycie Grzesia (1653 m.). Wieczorem zaś wycieczkowicze mogli zrelaksować się w Termach Chochołowskich. Szóstego dnia wycieczki młodzież wędrowała do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr, gdzie uczestniczyła we Mszy św., skąd udała się na Rusinową Polanę. Kolejnego dnia uczniowie odwiedzili Kraków. Obejrzeli Wawel, gdzie podziwiali komnaty królewskie, Katedrę i znajdujące się w niej groby. Wspinali się na wieżę, aby obejrzeć Dzwon Zygmunta. Mamy nadzieję, że wszystkie życzenia, które sobie pomyśleliśmy, dotykając dzwonu, spełnią się. Bardzo podobało nam się na Rynku Krakowskim. Podziwialiśmy tam pomnik Adama Mickiewicza, Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Wszystkich urzekł Krakowski Kazimierz ze swoim niepowtarzalnym klimatem. Przedostatniego dnia wycieczki młodzi wędrowcy zdobyli Trzy Korony, wysłuchali historii zamku w Niedzicy i obejrzeli zaporę w Czorsztynie. Ostatni dzień to niezapomniana lekcja historii - wizyta w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.
            Uczniowie wraz z opiekunami dziękują Wójtowi Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.
            Opiekunowie wycieczki:
            p. Józef Kojtek
            p. Barbara Suchecka
            p. Ewa Wiśniewska

             

            galeria

             

          • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku zdobyła nagrodę I stopnia w kwietniowej edycji konkursu "SKO Blog Miesiąca".

          • W kwietniowej  edycji konkursu tematem przewodnim była ekologia. Za działania podejmowane przez nas w kwietniu  komisja konkursowa postanowiła nagrodzić naszą szkołę. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ponieważ o wygraną walczą szkoły z całej Polski.  Serdecznie dziękujemy członkom komisji za docenienie naszej pracy i nagrodzenie naszego bloga. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Pani Aliny Sadłowskiej - Dyrektor Banku PKO BP w Kadzidle oraz Pana Józefa Kojtek - Dyrektor Szkoły za pomoc w realizacji zadań i motywację do działania.

            Zapraszamy na naszego  bloga: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/skochudek/
            Opiekunowie SKO
            Jolanta Zera
            Ewelina Sobiech

          • Kiermasz Wielkanocny "W kolorach wiosny"

          • Na dolnym korytarzu naszej szkoły odbywa się kiermasz sztuki wielkanocnej pod hasłem "W kolorach wiosny". Są na nim dostępne, w świeżych wiosennych pastelowych barwach, elementy dekoracyjne nawiązujące stylistyką do Wielkiej Nocy i  wiosennej pory roku. Prace zostały wykonane przez uczniów z klas II-VIII.
            Wszystkich odwiedzających naszą szkołę zapraszamy do zakupu (z zachowaniem rygorów epidemicznych) wystawionych przedmiotów. 

            Elżbieta Niedźwiedzka- Równa
            Joanna Szymczyk
             

          • Wystawa prac uczniów

          • W dniach od 1 do 15 marca w bibliotece szkolnej miała miejsce wystawa prac uczniów klas II- VIII. Zaprezentowane zostało rękodzieło związane z trad ycjami wielkanocnymi: wianuszki, stroiki, zwierzątka (zajączki i baranki) oraz kwiaty, wszystko w wiosennych pastelowych barwach. Wystawa poprzedziła kiermasz sztuki pt. „Kiermasz Wielkanocny W kolorach wiosny”.

          • Konkurs plastyczny

          • W miesiącu lutym odbył się w naszej szkole konkurs  pod hasłem: „Bóg się ukrył dlatego, by świat było widać… - przyroda, ptaki i zwierzęta w poezji Księdza Jana Twardowskiego”.  Skierowany był on do uczniów klas IV- VIII . Założeniem konkursu było przygotowanie dowolną techniką pracy plastycznej pokazującej świat natury (fauny i flory) zawarty w wierszach patrona naszej placówki. Na konkurs wpłynęło łącznie … prac. Komisja, doceniając chęć, kreatywność i twórczy wysiłek autorów, nagrodziła najlepszych. Listę laureatów w załączonym dokumencie.
            Gratulujemy! Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do uczestnictwa w następnych.

            I miejsce

             Alicja Duszak kl. 7. Bóg się ukrył

            II miejsce 

             Oliwia Tumińska kl. 4. Arka   

            II miejsce

             Julia Kubeł kl. 4. Arka

            III miejsce 

            Oliwia Duszak kl. 5. Proszę o wiarę

            Wyróżnienie 

            Amelia Gut kl. 4. Arka

            Wyróżnienie 

            Tomasz Dawid kl. 5. W jarzębinach

            Wyróżnienie 

            Natalia Niedźwiecka kl. 5. Arka

            Wyróżnienie 

            Dominik Prusik kl. 4. Zdziwienie

            Wyróżnienie 

            Sandra Florek kl. 5. Osioł

            Wyróżnienie 

            Anita Obrębska kl. 4. Arka

             

            aut. Joanna Szymczyk

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
      • spchudek*kadzidlo.pl
      • -Aby wysłać maila poproszę wpisując adres zmienić gwiazdkę - * na małpkę - @
      • 297616684
      • Chudek 36, 07-420 Kadzidło Poland
      • ePUAP: /SPChudek/SkrytkaESP
    • Logowanie