• Wernisaż prac plastycznych

          • W dniach od 14.11.2022 r. do 28.11.2022 r. w naszej szkole odbył się po raz trzeci wernisaż prac plastycznych uczniów klas 0-VII i uczestników zajęć artystycznych pt. "W świecie sztuki". Tematyka prac dotyczyła przyrody, scen z życia człowieka, mody, biżuterii, postaci teatralnych i naczyń użytkowych. Autorzy w swoich pracach zastosowali różne techniki, m. in. pastele suche, wydrapywankę, masę solną i masę papierową, malowanie na szkle, metodę serwetkową i kolaż. Poznali sposób wykonania matrycy i odbitki z użyciem farby olejnej. Oprócz prac płaskich (na papierze) wykonali prace przestrzenne.
            Dziękuję wszystkim uczniom za wysiłek włożony w stworzenie tych prac i za zaangażowanie w powstanie niniejszej wystawy.

            Elżbieta Niedźwiedzka-Równa 

            Nauczyciel plastyki

          • Pasje uczniów

          • Nauczyciel matematyki Józef Kojtek zainspirowany opowiadaniem o zainteresowaniu przez ucznia kl. VII Bartosza Florek zaproponował mu prowadzenie lekcji na ich temat, co chętnie przyjął. 
            W dniu 9 listopada 2022r. podczas lekcji matematyki w klasach VII Bartek zaprezentował uczniom swoje pasje z elektromechaniki, do której solidnie się przygotował, przynosząc na zajęcia pomoce: podzespoły elektroniczne, oporniki, tranzystory, procesor kwarcowy, silniczki oraz materiały ze swojego domowego warsztatu tj. cyna, lutownica, przewody. Opowiedział, jak pozyskuje materiały do mechaniki, że pochodzą z rozbiórki zużytych urządzeń poprzez rozlutowanie układów. Bartosz zaprezentował szeroką wiedzę na temat znajomości podzespołów elektronicznych, ich nazw, danych technicznych i wykorzystania oraz umiejętności do tworzenia nowych urządzeń wykorzystując pozyskane podzespoły, również popisał się umiejętnościami i wiedzą na temat lutowania. W swoim warsztacie podjął się próby wykonania projektu i montażu roweru elektrycznego montażu głośnika, podłączenia różnych silników itp., badania parametrów technicznych oporu itp. Oznajmił, że jego zainteresowania rozpoczęły się cztery lata temu, gdy w jednym z supermarketów upatrzył sobie lutownicę, która zainspirowała go do działania. 

            Gratuluję Bartkowi wspaniałego talentu i zaangażowania w rozwój swoich zainteresowań, mam nadzieję, że tą lekcją podpowiada innym uczniom z naszej szkoły do odkrywania swoich pasji i zainteresowań i zachęca do ich przedstawienia, prezentacji. 


            Józef Kojtek 

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • „Wolność kocham i szanuję…”

            Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto –święto każdego Polaka. Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Święto zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było obchodzone – przywrócono je w roku 1989. 

            Obchody Narodowego Święta Niepodległości społeczność naszej szkoły rozpoczęła odśpiewaniem hymnu narodowego, przyłączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele i  zebrani na  apelu  stanęli na baczność i zabrzmiały 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
            Nasza szkoła tego dnia była biało czerwona, uczniowie i nauczyciele w galowych strojach, biało-czerwone kotyliony  i dekoracje.

            Uczniowie uroczyście zaprezentowali  program artystyczny, uświadamiając  nam,  jak ważna jest troska o polską historię i tradycję, jak i to, że wolność i niepodległość to wartości szczególne, które należy pielęgnować i doceniać każdego dnia.

            W atmosferze idei wolnościowych młodzież wykonała wspólnie zarówno znane od pokoleń pieśni patriotyczne, jak i współczesne piosenki poświęcone tej tematyce. Nie zabrakło wśród nich m.in. Pierwszej brygady, Piechoty, Roty oraz utworu  Miejcie nadzieję. Śpiewom patriotycznym towarzyszyła recytacja wierszy wybitnych polskich poetów: Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Marii Konopnickiej, Adama Asnyka. 

            Podczas tej uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. 

            Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

             

            Marianna Orzoł 

          • Ślubowanie uczniów klasy I

          • „Ślubuję na sztandar szkoły być dobrym Polakiem...”
            Dnia 3 listopada  odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej.
            Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych.
            To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

            Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski, Dyrektor Szkoły Józef Kojtek, nauczyciele, rodzice uczniów klasy pierwszej oraz koleżanki i koledzy z klasy II i III.

            Wszystkich zebranych w  przystrojonej w jesienne barwy sali  powitała Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Anna Duszak
            Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli.
            Odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności.
            Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań.
            Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".

            Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji.
            Aktu pasowania dokonał Pan Dyrektor  kolorowym ołówkiem.
            Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej  im.Ks. Jana Twardowskiego w Chudku.

            Najmłodsi otrzymali wspaniałe  upominki ufundowane przez Radę Rodziców oraz Wójta Gminy Kadzidło.

            Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
            Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

            Wychowawca klasy I - Agnieszka Kraśniewska

          • FINAŁ KONKURSU RECYTATORSKIEGO „KURPIE ZIELONE W LITERATURZE”

          • 25 października br. w Centrum Kultury Biblioteki i Sportu w Lelisie odbyły się eliminacje finałowe XXXIX konkursu recytatorskiego ,,Kurpie Zielone w literaturze’’ dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Do eliminacji finałowych przystąpiło 32 uczestników, w tym w kategorii recytacja wierszy o Kurpiowszczyźnie 19 osób, zaś w kategorii gadki kurpiowskiej - 13. Po przesłuchaniach konkursowych komisja wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach: recytacji wierszy o Kurpiowszczyźnie oraz w kategorii gadki kurpiowskiej. 

            W kategorii recytacji wierszy o Kurpiowszczyźnie II miejsce zajęła Natalia Niedźwiecka z klasy VII, zaś Julia Kubeł, uczennica kl. VI - wyróżnienie. W kategorii gadki kurpiowskiej – Jakub Korzeniecki- uczeń klasy VI – zajął II miejsce.

            Recytatorom gratulujemy. 


            Uczniów do konkursu przygotowała p. Ewa Wiśniewska.

          • Wycieczka do Muzeum Diecezjalnego w Łomży

          • Dnia 22.10.2022 r. uczniowie z klas VII-VIII Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Łomży. Wyjazd jest częścią przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Uczniowie, po przybyciu do Diecezjalnego Muzeum w Łomży, zostali powitani przez ks. dr. Tomasza Grabowskiego, który zapoznał ich z ciekawą historią diecezji łomżyńskiej. Zgromadzone tam eksponaty wywarły na dzieciach duże wrażenie. 
            Bardzo podniosłym momentem było niesienie przez uczniów figury Chrystusa Ukrzyżowanego 
            i umieszczenie jej w autokarze. Staraniem ks. Sławomira Bartnickiego, proboszcza parafii Obierwia, zostanie ona zamontowana na nowym krzyżu, który stanie na cmentarzu parafialnym. 
            Po umieszczeniu figury Pana Jezusa w autokarze, uczniowie udali się do Katedry pod wezwaniem św. Michała Archanioła, by zwiedzić  świątynię łączącą w sobie dwa style: gotycki i barokowy. Następnie odwiedzili Klasztor o. Kapucynów, gdzie niezapomnianej lekcji historii i wiary udzielił im ojciec Jan. Dzieci miały niepowtarzalną okazję zwiedzić ogród przyklasztorny, zobaczyć panoramę brzegu Narwi 
            i dowiedzieć się jak wygląda dzień z życia zakonnika.
            Momentem wyciszenia i refleksji było wspólne odmówienie modlitwy różańcowej w przyklasztornym kościele. Poprzedziła go rozmowa z siostrą zakonną, która wyjaśniła dzieciom benedyktyńskie motto „ora et labora” (módl się i pracuj). 
            Ostatnim punktem wycieczki był czas na wspólny posiłek. W drodze powrotnej humory dopisywały uczestnikom, zawiązały się nowe znajomości. Po dopełnieniu bardzo ważnego zadania- wniesienia figury Chrystusa Ukrzyżowanego do kościoła w Obierwi, udaliśmy się do swych domów. 


            Opiekunowie:
            Ks. Sławomir Bartnicki
            Grażyna Nowakowska
            Renata Bogdańska

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
        • spchudek*kadzidlo.pl
        • -Aby wysłać maila poproszę wpisując adres zmienić gwiazdkę - * na małpkę - @
        • 297616684
        • Chudek 36, 07-420 Kadzidło Poland
        • ePUAP: /SPChudek/SkrytkaESP
      • Logowanie