• CHUDKOWIAKI na "DARCIU PIERZA"

          • Uczniowie, uczestniczący w zajęciach z dialektu kurpiowskiego, wzięli udział w XVI Regionalnym Przeglądzie Widowisk Przedstawiających Fragmenty z Życia Dawnych Kurpiów pt. "Darcie Pierza”w Lelisie. Zadanie konkursowe polegało na nadesłaniu widowiska ukazującego życie i obrzędy dawnych Kurpiów.
            Grupa dialektowa z klasy I przygotowała widowisko " Na łodpust" i  grupa z klas V-VIII - " Zńonka". W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, przegląd  odbył się on – line. Chudkowiaki zajęli: II i III miejsce. Dziękujemy p. U. Szymczyk i p. Jarosławowi Kraska za pomoc w przygotowaniu uczniów.
            Gratulujemy naszym aktorom i życzymy kolejnych udanych przedsięwzięć.
            Opiekunowie:
            1.p. Ewa Wiśniewska
            2. p. Renata Bogdańska

          • Chudkowiaki tańcują na zajęciach z dialektu

          • Uczniowie z klasy I, uczestniczący w zajęciach z dialektu kurpiowskiego oraz dziewczynki z klasy III wzięli udział w warsztatach, które poprowadził Pan Paweł Łaszczych – instruktor do spraw folkloru, tańca i śpiewu kurpiowskiego w CKK w Kadzidle. Pod czujnym okiem wybitnego znawcy Kurpiowszczyzny uczniowie ćwiczyli fafura, klapoka i konika. Dziewczęta i chłopcy nabierają szlifu przed scenicznymi występami. 

            Dziękujemy p. Pawłowi za przeprowadzenie zajęć. 

            Opiekunowie: 

            1. E. Wiśniewska

            2. U. Szymczyk

          • Tłustoczwartkowy kiermasz z SKO

          • W tym roku Tłusty Czwartek obchodziliśmy 24 lutego. Oczywiście najważniejszym akcentem tego święta są pączki, dlatego w naszej szkole nie obyło się bez degustacji tych pyszności, a słodka niespodzianka przynosiła wszystkim wiele radości i wywoływała uśmiech na dziecięcych twarzach. Nie zabrakło również obecności naszej szkolnej Lokatki, która swoją obecnością zachęcała do kupna słodkości i pozowała do zdjęć.                        Pieniążki ze sprzedaży powędrują na nasze szkolne konto SKO z przeznaczeniem na nagrody w konkursach.


            Organizatorzy: Opiekunowie SKO p. Ewelina Sobiech i p. Jolanta Zera

          • Zbiórka dla mieszkańców Ukrainy

          • Uczniowie z klasy IV z nauczycielami p. Sylwia Kowalczyk i p. Monika Nosek podczas pakowania darów zebranych od uczniów, nauczycieli i rodziców z Chudka, Gleby, Czarnotrzewia, Kierzka i Obierwi, które zostały zbierane w ramach pomocy dla mieszkańców Ukrainy.

            Zorganizowano również zbiórkę pieniędzy, zebrano kwotę: 1540,0zł, w tym 600,00zł przekazano na dofinansowanie przewozu uchodźców z Ukrainy do Olsztyna przez firmę DB Trans Dariusza Bączek, któremu jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc.

             

            Serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców

          • Wizyta pani Janiny Kaczyńskiej

          • Wizyta pani Janiny Kaczyńskiej na zajęciach kurpiowskich dn. 19 stycznia 2022 r. była spotkaniem dwóch pokoleń zdawałoby się, coraz bardziej odległych. Jednak bardzo szybko okazało się, że łączy ich wspólne pragnienie kultywowania tradycji kurpiowskich. Dzieci z wielkim zaangażowaniem śledziły pracę pani Janiny przy wykonywaniu kwiatów z bibuły. Poznały nowe techniki i samodzielnie wykonały kwiat, a niektórzy wręcz cały bukiet kwiatów. Uczniowie swe rękodzieła postanowili wręczyć ukochanym Babciom.
            Wdzięczni za przybycie i ciekawą „lekcję” rękodzieła regionalnego podziękowali p. Janinie Kaczyńskiej słowem i słodkim upominkiem. 

            Opiekunowie:
            Renata Bogdańska
            Ewa Wiśniewska

          • JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

          • Dnia 20 stycznia 2022 roku, mimo utrudnień panującej pandemii, uczniowie naszej szkoły wystawili JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE.
            Tym razem biblijne wydarzenia sprzed 2000 lat odtworzyli uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej. Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia zostaliśmy przeniesieni myślą i sercem do Ziemi Świętej, snując głębokie refleksje nad „cudem świętej nocy”, gdzie w ubogiej stajence narodził się Jezus. O piękne przeżycia i miłe doznania słuchowe zadbali zdolni aktorzy. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tradycji, a także zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. 
            Opiekunowie:
            p. U. Szymczyk
            p. B. Suchecka
            p. E. Wiśniewska
            p. S. Kowalczyk

          • Wyjazd do Teatru Studio Buffo na musical „Metro”

          • Członkowie TEATRU „ MASKA” wraz z opiekunami: p. J. Kojtek, p. E. Wiśniewską i p. S. Kowalczyk wzięli udział w wycieczce do Teatru Studio Buffo w Warszawie. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie musicalu „Metro”, który, mimo iż wystawiany od 1991 roku, niezmiennie cieszy się zainteresowaniem milionów widzów. Odwołuje się do problemów zawsze aktualnych. „Metro” to opowieść o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, ale jest to również historia romantycznej miłości. Spektakl zachwyca i wzbudza wiele emocji, które pozostają na długo w pamięci widzów. Na uwagę zasługuje profesjonalizm i ogromne zaangażowanie aktorów, których piękne głosy wywołują wzruszenie publiczności. „Metro” nie tylko dostarcza wrażeń estetycznych, ale również skłania do refleksji, dotyczącej trudnej sztuki wyboru w dążeniu do realizacji marzeń.
            Bilety na spektakl zostały ufundowane przez Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie w nagrodę za udział w projekcie „ MÓJ TEATR”.
            Uczniowie i opiekunowie pragną serdecznie podziękować Wójtowi Gminy Kadzidło – p. Dariuszowi Łukaszewskiemu za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

            Opiekunowie:

            p. E. Wiśniewska

            p. S. Kowalczyk
             

          • Pierniczkowy Kiermasz SKO

          • W dniu 17 grudnia w naszej szkole, odbył się Pierniczkowy Kiermasz SKO zorganizowany przez Szkolną Kasę Oszczędności działającą pod  opieką p. Jolanty Zera i p. Eweliny Sobiech.
            Zainteresowanie pierniczkami było ogromne.  Fundusze ze sprzedaży świątecznych pierniczków zostaną przeznaczone na nagrody w konkursach szkolnych zorganizowanych przez Szkolną Kasę Oszczędności. która działa pod patronatem Banku PKO BP Oddział 1 w Kadzidle.
            Tym, którzy wzięli udział w Kiermaszu serdecznie dziękujemy!!!
            Opiekunowie:
            Jolanta Zera
            Ewelina Sobiech

          • Wycieczka SKOwiczów

          • W dniu 16 października odbyła się wycieczka dla uczniów, którzy oszczędzają w SKO. Głównym naszym celem, była wizyta w Kinie Millenium w Łomży. Uczniowie obejrzeli film pt. ,,Rodzinka rządzi”. Wyjazd w całości został ufundowany przez Szkolną Kasę Oszczędności, która działa pod patronatem Banku PKO BP Oddział 1 w Kadzidle.
            Opiekunowie:
            Jolanta Zera
            Ewelina Sobiech

          • Sukces Julii Kubeł z kl. V

          • Julia Kubeł z kl. V zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Październikowe oszczędzanie z SKO”, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Michowicach.
            Zadaniem konkursowym było samodzielne wykonanie pracy plastycznej na kartonie formatu A3 wybranymi przez siebie technikami plastycznymi, dodanie elementów SKO: logo SKO i PKO, żyrafka Lokatka i pancernik Hatetepes. 
            Serdecznie gratulujemy Julii oraz życzymy dalszych sukcesów!!!
            Opiekunowie: 
            Jolanta Zea 
            Ewelina Sobiech

          • Nowi SKOwicze

          • Witamy nowych członków SKO!  Kolejne osoby dołączyły do grona członków Szkolnej Kasy Oszczędności, która działa pod patronatem Banku PKO BP Oddział 1 w Kadzidle .Podczas spotkania z opiekunem dowiedzieli się, dlaczego warto oszczędzać pieniądze. Uczniowie otrzymali również swoje pierwsze książeczki oszczędnościowe.
            Życzymy  im, aby czas oszczędzania był dla nich czasem wartościowym i obfitym w wiedzę ekonomiczną  oraz życzymy również  wytrwałości w oszczędzaniu. 
            Opiekunowie:
            Jolanta Zera
            Ewelina Sobiech 

          • Akcja "Tytka charytatywna"

          • W Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku  odbyła się kolejna zbiórka w ramach działań Szkolnego Koła Wolontariatu. Idea akcji opierała się na wypełnieniu papierowej torby, zwanej "tytką" artykułami pierwszej potrzeby - spożywczymi i przemysłowymi, które trafią do ubogich i potrzebujących. W zorganizowanie włączyli się rodzice, uczniowie i nauczyciele.
            Akcję koordynowały panie : S. Kowalczyk i E. Wiśniewska
            Dziękujemy Radnemu wsi Chudek- p. R. Florek i Dyrektorowi Szkoły za dostarczenie paczek. 

          • WYSTAWA I KIERMASZ

          • W dniach od 13 grudnia do 22 grudnia 2021r.  w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego  odbyła się wystawa ozdób choinkowych i szopek bożonarodzeniowych wykonanych przez uczniów klas V-VII pod kierunkiem nauczyciela E. Niedźwieckiej – Równej. Część ozdób choinkowych przystroiła ekologiczna choinka wykonana z gałązek świerku. Wzorem ubiegłego roku nie zabrakło świątecznego kiermaszu.

          • TEATR „ MASKA” w Mazowieckim Instytucie Kultury

          • W sobotę 11 grudnia 2021r., podczas gali finałowej Mazowieckiego Funduszu Teatralnego, grupa teatralna „MASKA” zaprezentowała I akt spektaklu pt. „LAILONIA”, którego scenariusz powstał na podstawie „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego, polskiego filozofa. Młodzi artyści mieli przyjemność zaprezentować swoje zdolności aktorskie na deskach teatru Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie.
            Sztuka opowiadająca o poszukiwaniu Lailonii fascynuje szeregiem możliwych interpretacji, to zarówno literacka, jak i intelektualna przyjemność. Występ zyskał uznanie zebranej publiczności.
            W spektaklu wystąpili: Anna Duszak, Julia Kozicka, Martyna Cicha, Alicja Duszak, Hubert Florek, Nikola Gut, Jakub Kozicki, Jakub Mroczkowski, Jakub Murach, Dominika Syrowik, Wiktoria Święcicka, Oliwia Tomczak, Aleksandra Wiśniewska, Piotr Zdunek
            Reżyseria, scenografia, muzyka – Ewa Wiśniewska, Sylwia Kowalczyk
            Opieka artystyczna- Jerzy Łazewski
            Program Mazowieckiego Funduszu Teatralnego adresowany jest do osób zainteresowanych prowadzeniem zajęć teatralnych z dziećmi i młodzieżą. Jest to cykl treningów teatralnych, których zwieńczeniem jest przygotowanie spektaklu.
            Podczas gali finałowej również instruktorzy zaprezentowali się we własnych etiudach. 
            W wydarzeniu wzięło udział 12 zespołów teatralnych i 13 instruktorów z Województwa mazowieckiego. 
            Opiekunowie:
            1. p. S. Kowalczyk
            2.  p. E. Wiśniewska

          • WYCIECZKA DO WARSZAWY

          • Dnia 4 grudnia 2021 r. uczniowie klasy IV, V i członkowie Koła Teatralnego „MASKA” udali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od wizyty w Hangarze 646 – największym parku trampolin w Warszawie, gdzie, pod czujnym okiem instruktorów, mogli aktywnie spędzić czas, korzystając z kilkudziesięciu trampolin, Traverse Wall, poduchy powietrznej, ścinaki wspinaczkowej oraz strefy z przeszkodami. Następnie obejrzeli w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana spektakl „Podróże Guliwera”, który zachwycił poetyckimi obrazami, znakomitą muzyką Grzegorza Turnaua i licznymi pomysłami inscenizacyjnymi. Dla młodzieży z Koła Teatralnego „ MASKA” to nagroda za podjęcie trudu zrealizowania, w tak trudnym czasie pandemii, spektaklu „ LAJLONIA”, który został zgłoszony na VIII Festiwal Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie pod hasłem „Chcecie bajki…..?”. Ostatnim punktem wycieczki był spacer Krakowskim Przedmieściem. Uczniów urzekły iluminacje, które wprowadziły wszystkich w magię zbliżających się świąt. Po drodze zatrzymali się przy Kościele Sióstr Wizytek, gdzie do końca swego życia posługiwał Ks. Jan Twardowski i odwiedzili Ławeczkę swojego Patrona. 
            Opiekunowie i uczniowie pragną serdecznie podziękować Rodzicom i p. Dyrektorowi za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.
            Opiekunowie:
            p. S. Kowalczyk
            p. E. Wiśniewska
             p. J Zera

          • Mikołajki nie są z bajki

          • Dnia 6 grudnia, jak co roku, do chudkowskiej podstawówki zawitał Mikołaj. Słusznej postury postać, ubrana w tradycyjny czerwony stój, w towarzystwie dwóch śnieżynek przydźwigała ogromny wór. Mikołaj spotkał się z najmłodszymi, obdarowując ich prezentami i przypominając o konieczności bycia grzecznymi w oczekiwaniu na narodzenie Jezusa. Spotkaniom towarzyszyły zimowo-mikołajkowe piosenki oraz wierszyki, pogadanki i żarty.

          • Andrzeju, dobrodzieju, co dla mnie masz?

          • 29 listopada obchodziliśmy w szkole andrzejki. W tym roku typowa zabawa powiązana z dyskoteką nie odbyła się, wobec czego andrzejkowe zabawy umilały uczniom czas podczas długich przerw. Tego dnia dolny korytarz, na który zbiegli się wszyscy ciekawi swoich przyszłych losów, rozbrzmiewał echem wróżb i przepowiedni. Nietypowym akcentem tegorocznych andrzejek był film animowany „Piotruś Królik” dla wszystkich chętnych uczniów.

          • „Misianie- czytanie”, czyli Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

          • 25 listopada  obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość zorganizowała i przeprowadziła szkolna biblioteka przy pomocy Samorządu Uczniowskiego. Adresatami imprezy byli uczniowie klas I-III. Tegoroczne obchody tego szczególnego święta miały miejsce w bibliotece. Zostały połączone z edukacją czytelniczą wśród najmłodszych i odbywały się pod hasłem MIŚ JAKO BOHATER NASZYCH KSIĄŻEK.

            Wszyscy wiemy, że miś to przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. Jednak głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego święta było zaprezentowanie misia w roli bohatera licznych dziecięcych lektur, spośród których wybraliśmy trzy klasyczne tytuły: „Miś Uszatek”, „Pamiętniki Czarnego Noska” i „Kubuś Puchatek”. Zapoznając naszych milusińskich z „misiowymi” bohaterami (którzy z początku samotni i nieszczęśliwi, wkrótce zaprzyjaźniają się z dziećmi, by razem poznawać świat i przeżywać fascynujące przygody) chcieliśmy wzbudzić chęć ucieczki od agresji w kierunku postawy łagodności i przypomnienie najważniejsze wartości, jakimi są rodzina i dzieciństwo, przyjaźń, miłość, ciepło i dobro. Poprzez wspólne czytanie wybranych fragmentów, quizy, konkursy plastyczne i sprawnościowe najmłodsi czytelnicy mieli okazję lepiej poznać uczucia bohaterów i motywy ich działania (misie zeskakiwały z półek, uciekały ze sklepów, wychodziły same na ulicę i do lasu, narażając się na niebezpieczeństwo) oraz historie ich przyjaźni z dziećmi.   

            Tegoroczne misiowe spotkania odbyły się w trzech grupach. Jako pierwsi tego dnia zagościli w bibliotece uczniowie klasy pierwszej, którzy wysłuchali opowiadania pt. „W sklepie z zabawkami” z książki Czesława Janczarskiego „Miś Uszatek”. Opowieść przeczytała uczennica klasy siódmej- przewodnicząca samorządu, Ania, zaś tytułowa postać patronowała zajęciom z „Uszatkami” (bo takie  miano otrzymali pierwszoklasiści). Na spotkanie z Czarnym Noskiem przybyli drugoklasiści, czyli ”Czarne Noski”. Opowiadanie pt. „Miłość za szybą” zaprezentował Kacper- uczeń klasy siódmej i brat jednego z drugoklasistów, który pod postacią pluszaka służył pomocą podczas całych zajęć.

            Na trzecie spotkanie zaprosiliśmy klasę trzecią. Podczas zajęć towarzyszył jej ostatni bohater tego dnia- miś zwany Kubusiem Puchatkiem, który- jak zwykle popadłszy w tarapaty- mógł liczyć na pomoc swojego przyjaciela, Krzysia. W przeprowadzeniu zajęć z Puchatkami pomogła ponownie Ania, prezentując fragment rozdziału pierwszego powieści A. A. Milne’a „Kubuś Puchatek”. Wszyscy uczniowie tego dnia odwiedzili bibliotekę wraz ze swoimi ulubionymi pluszakami, które mieli głaskać, tulić, przytulać i kołysać więcej niż zwykle. Mogli liczyć na ciekawą wędrówkę w świat misiów, zabawę z zagadkami i quizami oraz wspólne śpiewanie bajkowych misiowych piosenek i rysowanie misiowych historii. Miłym urozmaiceniem było robienie zdjęć z pluszakami oraz misiowa fotobudka. Smaczny akcent stanowiła konsumpcja misiowych przekąsek (każdy wie, że misie są łasuchami!). 

            Dzień Pluszowego Misia upłynął w sympatycznej i ciepłej atmosferze. Poprzez udział w zajęciach najmłodsi czytelnicy udowodnili, jak bardzo ważni są dla nich są ich pluszowi przyjaciele oraz w niecodzienny sposób wykazali się znajomością literackich misiowych postaci.

          • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ -2021r.

          • Dnia 20 października uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku. W obecności Wójta Gminy Kadzidło – p. Dariusza Łukaszewskiego, Dyrektora Szkoły, rodziców, nauczycieli – PIERWSZOKLASIŚCI- ślubowali- być dobrymi Polakami, kochać Ojczyznę, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Uczniowie, pod kierunkiem wychowawczyni p. U. Szymczyk przy współpracy p. E. Wiśniewskiej i p. J. Kraski, przygotowali i zaprezentowali część artystyczną. Miłą niespodzianką dla wszystkich było wykonanie tańca kurpiowskiego – Fafur i zaśpiewanie pieśni w dialekcie kurpiowskim „ Moja mamo”. Zatem egzamin na uczniów zdali śpiewająco i dowiedli, że są świetnie przygotowani. W nagrodę otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców oraz Wójta Gminy Kadzidło. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców pierwszoklasistów. Z pewnością ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów, ich rodziców oraz całej społeczności szkolnej.
            Gratulujemy im i ich rodzicom oraz życzymy powodzenia w dalszej nauce i radości z osiąganych sukcesów.
            Wychowawca klasy I- p. U. Szymczyk
            Zdjęcia- p. S. Kowalczyk

          • XXXVIII Konkurs Recytatorski „Kurpie Zielone w literaturze”

          • Dnia 16.11.2021r. odbyła się oficjalna gala podsumowująca kolejną edycję konkursu recytatorskiego „Kurpie Zielone w literaturze”. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów. Uroczystość odbyła się w Centrum Kultury-Biblioteki i Sportu w Lelisie.
            Konkurs wzorem ubiegłego roku zorganizowano w zmienionej formule – uczestnicy przesłali filmy z nagraną recytacją wiersza o Kurpiowszczyźnie lub gadki kurpiowskiej.
            Finał konkursu poprzedził etap gminny. 
            Do eliminacji finałowych nadesłano 29 nagrań. W kategorii recytacji wierszy o Kurpiowszczyźnie – 20 nagrań i w kategorii gadki kurpiowskiej - 9 nagrań. 
            Komisja Konkursowa zadecydowała o przyznaniu  13 nagród głównych (I miejsce – 5; II miejsce - 4; III miejsce – 4), natomiast pozostałych uczestników postanowiła uhonorować tytułem finalisty. Naszą szkołę i gminę Kadzidło wzorowo reprezentowały trzy uczennice z klasy VI: 
            Aleksandra Lenda- I miejsce
            Natalia Niedźwiecka – III miejsce
            Oliwia Duszak – tytuł finalisty
            Serdecznie gratulujemy uczennicom.
            Opiekun:
            Ewa Wiśniewska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
      • spchudek*kadzidlo.pl
      • -Aby wysłać maila poproszę wpisując adres zmienić gwiazdkę - * na małpkę - @
      • 297616684
      • Chudek 36, 07-420 Kadzidło Poland
      • ePUAP: /SPChudek/SkrytkaESP
    • Logowanie