• Nasz Patron

• Patron szkoły
          Ks. Jan Twardowski

Urodził się 1 czerwca 1915r. w Warszawie. Uczęszczał do gimnazjum im. T. Czackiego. Maturę zdał w 1936. W 1937 ukazał się pierwszy tomik jego wierszy pt. "Powrót Andersena”. W tym samym roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył dopiero po wojnie w 1947r. W czasie II wojny światowej, podczas której zaginął cały jego wcześniejszy dorobek poetycki, był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim.
          W trakcie wojny w roku 1945 zaczął naukę w tajnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Naukę w seminarium kontynuował z przerwami do 1948 roku, kiedy to 4 lipca przyjął święcenia kapłańskie. Zajął się nauczaniem religii w szkole specjalnej w Żbikowie. Przez wiele lat był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie.
          W 1980 roku uhonorowano ks. Jana Twardowskiego nagrodą PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości, w 1996 roku Orderem Uśmiechu, w 2000 roku nagrodą IKAR, a rok później TOTUS, która zwana jest również "katolickim Noblem". W 1999 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski przyznał mu tytuł doktora honoris causa.
          Zmarł wieczorem 18 stycznia 2006 w Warszawie. Pochowany został w krypcie dla zasłużonych Świątyni Opatrzności Bożej.

W wyborze patrona uczestniczyli rodzice, uczniowie i nauczyciele. To głosy uczniów i opinia Rady Rodziców wpłynęły na to, że rada pedagogiczna uwieńczając dwuletnią pracę wychowawczą nad wyborem patrona w dniu 06-06-2006r. podjęła uchwałę o wyborze ks. Jana Twardowskiego na patrona szkoły, w uzasadnieniu do uchwały czytamy: „…Skromna postać księdza Twardowskiego staje się wzorem do naśladowania. Uczy nas pochylać się nad każdym człowiekiem, nawet nad ułomnym, odnajdywać Boga w rzeczach prostych i małych …”.
          Rada Gminy na wniosek uczniów, nauczycieli i rodziców podjęła uchwałę z dnia 20-06-2006r. o nadaniu imienia szkole Ks. Jana Twardowskiego Zespołowi Szkół w Chudku.
          We wrześniu 2007r. został powołany zespół wychowawczy nauczyli, który opracował projekt edukacyjny „Ks. Jan Twardowski – Patronem Zespołu Szkół w Chudku”.
          Uczniowie i nauczyciele z wielkim zaangażowaniem wykonywali zadania wynikające
          z projektu. Priorytetową sprawą było zaprojektowanie i przygotowanie sztandaru szkoły. Wykonanie sztandaru powierzono Siostrom ze Zgromadzenia Karmelitanek Bosych w Spręcowie k. Olsztyna.
          Sponsorami sztandaru są państwo Krystyna i Piotr Domurad i Wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski.

Chudek, dnia 2007-05-21