• Ocalić od zapomnienia

        •  

          Galeria

          OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

           

          Rodzice, nauczyciele, przyjaciele szkoły, uczniowie pragnęli ocalić od zapomnienia kulturę ludową, wysiłek i pracę naszych przodków, narzędzia, wyroby sztuki ludowej, tradycję i zwyczaje kurpiowskie. W związku z tym w marcu 1998 roku w kręgu osób bardzo blisko związanych ze szkołą jak: dyrektor szkoły Józef  Kojtek, radny Henryk Wołosz, nauczycielka Krystyna Wołosz, pracownicy szkoły: Jerzy Babiel, Józef Florek, Kazimierz Florek, Jan Laska oraz Rada Rodziców reprezentowaną przez Krystynę Kubeł i Witolda Kaczyńskiego, powstał pomysł zorganizowania muzeum szkolnego. Rada Pedagogiczna powierzyła nauczycielce Krystynie Wołosz opiekę nad muzeum i prowadzenie Kroniki Kurpiowskiej.

          Wieść o pomyśle organizacji muzeum, jak to na Kurpiach bywa, szybkim echem rozniosła się po Chudku, i nie tylko. Zgłosiły się inne osoby do pomocy, a w szczególności znana twórczyni ludowa pani Wiesława Bogdańska z Kadzidła. To ona wykonała wystrój Muzeum Kurpiowskiego: wycinanki, kwiaty, kierce i palmy.

          Przy urządzaniu muzeum pomagali również mieszkańcy wsi Chudek. Byli to: Aleksandra Florek, Genowefa Gąska, Stanisław Dawid, którym rękodzielnictwo kurpiowskie, takie jak: tkactwo, wykonywanie warsztatów tkackich i narzędzi gospodarstwa domowego, nie jest obce.

          W urządzeniu muzeum swoje zdolności artystyczne, takie jak: wykonanie bocianów z betonu, gołębi, postaci ludzkich (Kurp i Kurpanika), ptaków z drewna, wykazał Pan Stanisław Gąska. Wykonał płaskorzeźbę „Łabędzie na wodzie”, który zdobi korytarz szkolny przy wejściu do muzeum.

          Od wielu lat sztuka ludowa bardzo efektywnie jest prezentowana na gazetce szkolnej pt. „Kurpie- moja mała Ojczyzna”, którą wykonuje Krystyna Wołosz. Gazetka prezentuje bieżące wiadomości z życia mieszkańców na Kurpiowszczyźnie. Stała się między innymi również ziarnem do rozmnażania zasiewu tego, co ocala od zapomnienia naszą tradycję, historię, kulturę, tożsamość, a umacnia naszą dumę, patriotyzm i przywiązanie do ziemi kurpiowskiej.

          Poprzez Pana Zygmunta Majk dotarliśmy do Pana Stanisława Machnowskiego z miejscowości Chrzczony, od którego zdobyliśmy szereg eksponatów. Pozostałe eksponaty pochodzą od mieszkańców Chudka i sąsiednich miejscowości.

          Pracując w sercu Puszczy Kurpiowskiej, zakładając muzeum, zwróciliśmy szczególną uwagę na aspekt wychowawczy i emocjonalny edukacji regionalnej, a także kształcenia postaw poprzez m.in. wywoływanie przeżyć, bezpośrednie działanie ucznia, jego samodzielne poszukiwanie. Ważne jest, aby ludzie doceniali walory kulturowe, turystyczne swojego środowiska i chcieli współtworzyć jego przeszłość.


          „Ważne jest, by wracać do tradycji, do korzeni, do spraw najtrwalszych.”

          Ks. Jan Twardowski

           


          Galeria

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
      • spchudek*kadzidlo.pl
      • -Aby wysłać maila poproszę wpisując adres zmienić gwiazdkę - * na małpkę - @
      • 297616684
      • Chudek 36, 07-420 Kadzidło Poland
      • ePUAP: /SPChudek/SkrytkaESP
    • Logowanie